Strona główna Dziecko Jakie jest współczesne macierzyństwo?

Jakie jest współczesne macierzyństwo?

1
0

Spotkaliście się kiedyś z opinią, że dzisiejsze macierzyństwo jest łatwiejsze niż kiedyś? Rzeczywiście są udogodnienia dla młodych rodziców, których kiedyś nie było. Elektroniczne nianie, dotykowe termometry, ogromny wybór wózków – nawet takich umożliwiających aktywne spędzanie czasu z dzieckiem. Do tego dochodzą pieluchy jednorazowe, czy wreszcie cała masa szczepionek chroniących nasze pociechy przed poważnymi chorobami. Uważacie, że takie ułatwienia rzeczywiście pomagają w byciu mamą?

Jak dzisiejsze macierzyństwo widzą inni…

Współczesne matki porad i pomocy szukają w internecie i poradnikach, pod którymi uginają się półki w niemalże każdej księgarni. Dzisiaj ich partnerzy gotują, sprzątają i opiekują się dziećmi, podczas gdy one relaksują się z przyjaciółkami w SPA. No może dość wygórowane spostrzeżenie, ale też tak bywa 😉 Poza tym są telefony, maile i nowoczesne smartfony z masą aplikacji ułatwiających – teoretycznie – wychowywanie dzieci. Dzisiejsze mamy starają się godzić karierę z opieką nad swoimi pociechami, otwierają własne firmy, wciąż się rozwijają i nie stoją w miejscu.

… a czy jest rzeczywiście takie różowe?

Niektóre z powyższych faktów nie dla każdej mamy są do przyjęcia. Pomyślcie chociażby o szczepionkach. Cały czas toczy się wokół nich spór i zażarta dyskusja – szczepić, czy nie szczepić? A pieluchy jednorazowe? Przecież tyle mówi się dzisiaj o ekorodzicielstwie. Gdzie więc tu miejsce na pampersy? A zabawki, gadżety ułatwiające opiekę nad dzieckiem i masa kosmetyków dla maluchów? Jest ich tak dużo, że wybór stawia nas przed poważnym dylematem. Nie uważacie, że wiele rzeczy, zamiast pomagać – utrudnia bycie rodzicem?

Macierzyństwo naszych babć

Nasze babcie nie miały telefonu, ani elektronicznej niani. Nie mogły sięgnąć po poradę do internetu, nie mogły podgrzać obiadu w kuchence mikrofalowej. Pieluchy prało się tarze, chociaż luksusem dla „miastowych” rodzin była frania. Partner nie pomagał w opiece nad dzieckiem, bo jego obowiązkiem była praca i zarabianie na chleb. Jednak wiele mam uważa, że mimo medycznych, technologicznych i kulturowych postępów w ciągu ostatnich dwóch pokoleń, macierzyństwo kiedyś było łatwiejsze. Nasze babcie nie musiały obawiać się o dzieci, kiedy te bawiły się na osiedlowym podwórku. Dzisiaj – jeżeli nie mieszkacie na zamkniętym osiedlu – nie sądzę, żebyście puściły swoje 5-letnie dziecko na osiedlowy plac zabaw. Nie było też telewizji i gier komputerowych nafaszerowanych przemocą i złością, negatywnie wpływających na zachowanie dziecka. Na pewno zgodzicie się ze mną, że łatwość współczesnego życia nie zrekompensuje jego bezpieczeństwa.

Nasze macierzyństwo

Każdy kij ma dwa końce. Nie ukrywajmy – współczesne macierzyństwo może i jest wygodniejsze, ale nikt mi nie powie, że nie ma złych stron. Weźmy przykładowo pozaszkolne zajęcia – tenis, gimnastyka, zajęcia z gry na pianinie, nauka języków obcych i masa innych zajęć. Wspaniale, że nasze dzieci mają dziś tak ogromny wybór, ale nie macie czasem wyrzutów sumienia, że planujecie im każdą minutę wolnego czasu? Jako rodzice na pewno wiecie, że dzieci są najbardziej szczęśliwe, kiedy wolny czas mogą spędzić z mamą czy tatą. Niestety w wielu rodzinach ten cenny czas niemal w całości pochlania praca.

Cóż jeszcze? Elektroniczne gadżety – monitory oddechu, elektroniczne nianie, piszczące i grające zabawki… Czasem męczą zamiast pomagać. Wszechobecne konsole i gry komputerowe kształtują negatywne zachowania naszych pociech. Rzućcie jeszcze okiem na zakupy. Z pewnością cieszy Was możliwość robienia ich bez wychodzenia z domu, ale męczy materializm i rzucanie się na okazje.

Praca? Z jednej strony kobiety chcą się rozwijać zawodowo, ale wciąż pracodawcy nie ułatwiają im bycia mamą. Nic zatem dziwnego, że wiele z nich odchodzi z korporacji i otwiera własną firmę.

Są plusy?

Na zdecydowane brawa zasługują dziś tatusiowie. Współcześni ojcowie pomagają swoim partnerkom – zmieniają pieluchy, gotują i prasują. Dzisiaj mężczyźni więcej wagi przykładają do bycia ojcem, są bardziej odpowiedzialni i pomocni. Włączają się w opiekę i wychowywanie dzieci.

Szeroki wybór akcesoriów i zabawek dla dzieci. Czasem zakupy przyprawiają nas o zawrót głowy, ale mimo wszystko lubimy mieć wybór. Wózki, foteliki, butelki – producenci prześcigają się w ofertach. Niby wiele z nas z przymrużeniem oka ogląda nowoczesne zabawki, ale jednak je kupujemy, prawda? W końcu każdy rodzic chce dać swojemu dziecku coś wyjątkowego. Podobnie jest z elektronicznymi gadżetami. Czy elektroniczna niania jest niezbędna? Przecież znika ze sklepowych półek…

Internetowe porady. Fora, portale i serwisy stworzone specjalnie z myślą o młodych mamach stają się coraz popularniejsze. Młode matki piszą internetowe pamiętniki i poradniki macierzyńskie. Jest mnóstwo blogów cieszących się naprawdę dużą popularnością. Fora internetowe zrzeszają mamy, dzięki czemu zawiera się więcej znajomości. Pokażcie mi rodzica, który choć raz nie szukał informacji w internecie, chociażby na temat kolek, czy ząbkowania. Jesteście spokojniejsi, kiedy poszukujecie rad i wskazówek w sieci?

Minusów nie brakuje

Komputer i telewizja. Dziś rodzice muszą chronić dzieci przed wszechogarniającą złością, przemocą i wulgaryzmami z gier komputerowych i telewizji.

Brak elastycznej pracy. Największym wyzwaniem dla współczesnych mam jest zrównoważenie potrzeb ich pracy i rodziny. Krytykuje się pracodawców, którzy nie proponują elastycznych godzin pracy. Ile razy zdarzyło się Wam ledwo zdążyć z odebraniem dziecka z przedszkola? Wracanie późnym popołudniem do domu zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na życie rodzinne. Jestem pewna, że nie raz towarzyszy Wam poczucie winy, że zbyt mało czasu poświęcacie dzieciom.

Wychowanie i edukacja. Eksperci twierdzą, że na dzieci do 20. roku życia rodzice wydają 176 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze sfinansowanie studiów, a to koszt rzędu 55 tys. zł na jedno dziecko. To ekstremalne kwoty, więc rodzice nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z pracy. Przecież jedna pensja nie wystarczy.

Zobacz: Mieć czy nie mieć dzieci

Czy dzisiaj mamom jest łatwiej?

Nie ulega wątpliwości, że elektroniczne gadżety pomagają. Zgodzicie się jednak, że jest wiele innych aspektów, które wcale nie ułatwiają bycia współczesnym rodzicem. Kiedyś nie wybierało się wśród niezliczonej ilości zabawek. Rodzic nie musiał się martwić, że jego dziecko zapyta dlaczego Franek ma tablet, a ja nie? Nie musiał martwić się też puszczając malucha na podwórko. Przecież dzisiaj jest nie do pomyślenia, żeby kilkulatek bawił się sam na osiedlowym placu zabaw. Jeżeli coś się stanie – na nic tłumaczenia, że przecież był pod opieką brata, czy siostry. Zaraz sąd rodzinny i wytykanie palcami przez innych rodziców. Dawniej matka nie musiała obawiać się, że zostanie zlinczowana, bo np. nie stosowała się do „nowoczesnych” metod wychowawczych. Kiedyś matka zostawała z dzieckiem w domu tak długo, jak była potrzeba. Na rodzinę zarabiał mężczyzna. A dzisiaj? Matki zastanawiają się, czy urlopu macierzyńskiego wziąć pół roku czy rok. Te które siedzą w domu z dzieckiem, postrzegane są jako leniwe, bez ambicji zawodowych i nie dbające o siebie kury domowe. No i internet. Setki, o ile nie tysiące, rad – każda oczywiście inna.

Bycie mamą zawsze wiąże i wiązało się z masą emocji – od szczęścia, przez smutek, aż do strachu i niepewności. Nowoczesne macierzyństwo nie jest łatwe, ale je kochamy i cenimy sobie przede wszystkim te elementy, które zwiększają podstawową radość z bycia mamą.

 • Skończył się urlop macierzyński. Co dalej?

  Udostępnij...000Skończył się urlop macierzyński. Wykorzystałaś już wszystkie możliwe dni, …
 • Pracownik-matka

  Udostępnij...200Pracownik-matka to podobno najlepszy pracownik. Jest zorganizowana, perfek…
 • Ile można zarobić na dziecku?

  Udostępnij...800Podobno najlepiej sprzedają się dzieci i zwierzęta, bo wywołują same pozyt…
Pokaż więcej podobnych postó
Pokaż więcej  Dziecko

Jeden komentarz

 1. […] Zobacz też Jakie jest współczesne macierzyństwo? […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też

Skończył się urlop macierzyński. Co dalej?

Udostępnij...000Skończył się urlop macierzyński. Wykorzystałaś już wszystkie możliwe dni, …