Strona główna Dziecko Dlaczego niemowlę płacze?

Dlaczego niemowlę płacze?

3
0

Bycie potrójną mamą wcale nie oznacza, że o dzieciach wie się wszystko. Zawsze powtarzam, że każdy maluch jest inny (w naszym przypadku teoria ta sprawdza się na każdym kroku). Mając trójkę dzieci wiem, że  nie ma jednej instrukcji obsługi niemowlęcia. Rozpoznawania jego potrzeb trzeba się po prostu nauczyć i nie ma tu znaczenia czy macie jedno, dwójkę, czy całą gromadkę maluchów.

Dzieci płaczą, to nie ulega wątpliwości. Jest to ich jedyny sposób komunikowania się. Poprzez płacz starają się nam powiedzieć, że są głodne, mają mokrą pieluszkę, albo po prostu chcą się przytulić. Są pewne – nazwijmy to – czynniki, które mogą być powodem rozdrażnienia i niezadowolenia malucha.

Mokra pieluszka

Bywają dzieci, którym brudna pieluszka po prostu nie przeszkadza, ale są i takie maluchy, które kompletnie nie potrafią jej zaakceptować i szybko upominają się o przewinięcie. Na szczęście jest to łatwe do sprawdzenia i dzięki temu z płaczem malucha szybko możecie się pożegnać.

Głód

Noworodek powinien być karmiony minimum co trzy godziny, ale należy pamiętać też o zasadzie karmienia na żądanie. Minie trochę czasu zanim maluszek wyrobi sobie swój własny rytm, a Wy w tym okresie też będziecie się do niego dostosowywać. Wiele maluchów (mimo swojego unormowanego rytmu dnia) potrzebuje więcej bliskości mamy i częściej upominają się o przystawienie do piersi. Kiedy trzymane na rękach dziecko, obraca główkę w stronę mamy, czy taty, albo bierze do buzi piąstki lub ssie palucha – sprawdźcie, czy nie jest po prostu głodne.

Musi beknąć

Idąc dalej krokiem karmienia – powodem płaczu może być też konieczność beknięcia. Oczywiście są dzieci, które nie odczuwają takiej potrzeby, ale dla większości nazbierane podczas jedzenia pęcherzyki powietrza powodują dyskomfort.

Ból brzuszka, gazy, kolka

Niemowlęta między 1. a 3. (czasem dłużej) miesiącem życia cierpią z powodu, tzw. kolki jelitowej. Przeraźliwy płacz, podkurczanie nóżek i twardy brzuszek mogą być sygnałami świadczącymi o bólu brzuszka i nagromadzonych w jelitach gazach.

Zobacz też Kolka jelitowa – są na nią sposoby?

Potrzeba snu

Zmęczony, dorosły człowiek kładzie się po prostu spać. Dzieci nie zawsze mają taki „odruch”, bo za wiele wokół nich się dzieje. Niestety im bardziej są zmęczone, tym trudniej im zasnąć. Jeżeli więc dziecko jest nakarmione, przewinięte i nic nie wskazuje na to, że boli je brzuszek – powodem płaczu może być wyczerpanie i problem z zaśnięciem.

Chęć przytulenia

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia bardzo potrzebuje bliskości i więcej przytulania.

Za ciepło, albo za zimno

Tak jak dorośli, dzieci są albo ciepłolubne, albo zimnolubne. Większość lekarzy jednak twierdzi, że niemowlętom częściej jest za zimno niż za ciepło, bo w brzuchu mamy też było przytulnie i ciepło.

Ząbki

Oczywiście nie od razu, ale z czasem również ten powód płaczu nie będzie Wam obcy. Wyobrażacie sobie przebijanie się ząbka przez takie delikatne dziąsełka? Ból jest niesamowity już przy jednym ząbku, a kiedy przebija się nie jeden, nie dwa ale trzy albo cztery naraz? Nie zdziwcie się, jeżeli płacz będzie jeszcze bardziej przeraźliwy, niż ten podczas kolki.

Zobacz, jak poznać czy dziecko ząbkuje Idą ząbki, idą…

Coś trudnego do zauważenia

Niemowlętom może przeszkadzać nawet taka błahostka, jak niewygodna pozycja, metka w ubranku, zbyt ciasna pieluszka, lub zwinięta i uwierająca bluzeczka.

Za dużo się dzieje

Zbyt dużo gości, przekładanie z rąk do rąk, zbyt głośno, mrugający telewizor, albo za mocne światło. Dziecko chciałoby krzyknąć „Mam dość, dajcie mi spokój”, ale to płacz jest jedynym sposobem, aby to zakomunikować.

Za mało się dzieje

Dziecko może potrzebować więcej zainteresowania, chce widzieć wszystko co dzieje się wokół niego. W takim przypadku wystarczy, że zapewnicie maluchowi więcej zajęć i płacz zniknie.

Czuje się źle

Jeżeli wydaje Wam się, że wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, a maluch jest osowiały, zachowuje się zupełnie inaczej niż do tej pory i dodatkowo ma gorączkę – powodem płaczu może być złe samopoczucie, a nawet zbliżająca się choroba.

 

 

 

 

 

 

Pokaż więcej podobnych postó
Pokaż więcej  Dziecko

3 komentarze

 1. Iza - Kobieca Strona Mamy

  10 stycznia 2017 at 13:30

  Z czasem, kiedy poznajemy swoje dziecko, coraz łatwiej jest dojść do tego o co chodzi naszemu małemu człowiekowi. Początki są trudne, ale jak wszystkiego, tak i rodzajów płaczu dziecka trzeba się nauczyć 🙂

  Odpowiedz

  • Beata

   10 stycznia 2017 at 14:31

   To prawda. Ja mam trójkę i za każdym razem uczyłam się od nowa 🙂

   Odpowiedz

 2. Okiem Alexa

  17 stycznia 2017 at 14:14

  Zawsze zastanawiało mnie, że w internecie roi się od wpisów na temat tego jak to od razu mama rozpoznaje, że to wśród tłumu dzieci właśnie jej płacze i dlaczego. Taka prawda, że wszystkiego trzeba się powoli nauczyć!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też

Skończył się urlop macierzyński. Co dalej?

Udostępnij...000Skończył się urlop macierzyński. Wykorzystałaś już wszystkie możliwe dni, …