Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Nad rozwojem swoich dzieci możemy pracować już od piątego miesiąca życia. Wtedy maluch potrafi chwytać, poznaje kolory i rozróżnia dźwięki. 5-miesięczne dziecko jest bardzo ciekawe otaczającego je świata. Właśnie wtedy  jego zmysły – dźwięk, dotyk, węch, smak oraz wzrok możemy wykorzystać do asymilowania informacji o otaczającym go świecie.

Czy wiesz, że nowo narodzone dziecko ma większą potencjalną inteligencję niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał, a nawet trzylatek może już czytać, liczyć lub mówić w dwóch językach? Do szóstego roku życia mózg kształtuje się aż w 80% – właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia.”

Książka autorstwa Natalii oraz Krzysztofa Minge podpowiada jak wychowywać i uczyć swoje dziecko przekazując wiedzę w interesujący sposób.

Autorzy są rodzicami trójki dzieci i to właśnie one są dla nich inspiracją do codziennej pracy – wspomaganiu rozwoju intelektualnego najmłodszych. Swoją wiedzę czerpią od takich autorytetów, jak Glenn Doman, Edward de Bono czy Gordon Dryden.

Nauka małego dziecka odniesie skutek, jeżeli zachęcimy do niej poprzez zabawę, a także zrozumiemy jego potrzeby. Książka „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” to zestaw ćwiczeń i ciekawostek zachęcających maluchy do poszerzania wiedzy o otaczającym ich świecie. Poszczególne rozdziały książki uczą, jak wspomagać pamięć, zainteresowania i rozwój emocjonalny najmłodszych.

Autorzy pokazują, że wrodzony potencjał dziecka możemy wykorzystać już w pierwszych miesiącach życia. Lektura przekonuje, że już trzyletnie dziecko może czytać, liczyć i mówić w dwóch językach. Dodatkowo pokazuje, że nauka może być jednocześnie wspaniałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Przykładów gier i zabaw objętych w książce jest mnóstwo i nie znajdziecie w internecie.

Książka zawiera bardzo istotne uwagi wstępne, czyli „Po co wspomagać rozwój intelektualny niemowlaka i małego dziecka”. W kolejnych rozdziałach autorzy odkrywają 14 ważnych tematów: rozwój zmysłów, aktywność fizyczna, rozwijanie mózgu dziecka, mowa i czytanie dziecku, nauka czytania, matematyka, wiedza, języki obce, wycieczki poza domem, rozwój pamięci, koncentracji i emocji. Autorzy nie zapomnieli również o zagrożeniach dla rozwoju małego dziecka.

Książka jest bardzo przydatną lekturą. Według mnie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mądrego rodzica. Jest napisana ciekawie i zrozumiale. Dodatkowo w każdym rozdziale znajdują się ramki zawierające najistotniejsze informacje z omawianego tematu. Spis treści jest doskonale uporządkowany, a propozycje zabaw i gier zharmonizowane i dobrane do indywidualnych cech każdego dziecka i rodzica.

rozwoj-dzieckaZ czystym sumieniem polecam. Zanim jednak rozpoczniecie lekturę, pamiętajcie że nauka małego dziecka ma być przede wszystkim zabawą.

Autorzy: Natalia, Krzysztof Minge

Wydawnictwo: Edgard, Wydanie I 2011

Seria: Samo Sedno

ISBN: 978-83-7788-021-0

Tytuł: Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Wydanie I

Liczba stron: 224

 

 

Komentarze wyłączone